Дзень БРПО

Ужо штогад наш музей у дзень стварэння Беларускай рэспубліканскай піянерскай арганізацыі 13 верасня прадастаўляе пляцоўку для урачыстай цырымоніі павязвання піянерскіх гальштукаў юным удзельнікам арганізацыі.

Уступленне ў піянеры - значная падзея ў жыцці навучэнцаў. Яны становяцца членамі грамадскага аб'яднання, арыентаванага на агульначалавечыя каштоўнасці, якое прадстаўляе і абараняе інтарэсы і правы сваіх членаў.

Слова "піянер" на ўсіх мовах гучыць аднолькава, і сэнс у яго адзін - ідучы наперадзе. Піянерамі называлі людзей, якія засялялі новыя, толькі што адкрытыя землі. Піянеры-гэта і тыя, хто пракладвае шлях у невядомае, бясстрашнае, крочыць наперадзе. Піянеры-гэта юнае пакаленне, якое імкнецца ва ўсім быць першымі: і ў вучобе, і ў працы, і ў спорце, яны заўсёды гатовыя прыйсці на дапамогу слабому і безабароннаму.

Перад уручэннем гальштукаў дзеці прамовілі словы ўрачыстай клятвы, паабяцаўшы выконваць усе законы піянераў: закон гонару, словы, клопаты, гаспадара і закон дружбы.

У цырымоніі прынялі ўдзел першы сакратар Ваўкавыскага РК ГА «БРСМ» - Клімчук Наталля Аляксандраўна, старшыня Ваўкавыскай раённай арганізацыі Беларускага прафсаюза работнікаў адукацыі і навукі - Газізава Таццяна Аляксандраўна, старшыня Ваўкавыскай раённай ветэранскай арганізацыі - Мацейка Ігар Аляксандралоўскі, дырэктар КК ім. П.І. Баграціёна» - Гіз Ягор Вадзімавіч, а таксама педагогі і навучэнцы школ нашага горада.

Перад урачыстай часткай навучэнцам была праведзена экскурсія ў сценах музея.

Мы віншуем рабят з гэтай важнай падзеяй у іх жыцці і жадаем з гонарам несці ганаровае званне "піянер".