Старажытны Ваўкавыск

Экспазіцыя "Старажытны Ваўкавыск" размешчана ў новым будынку музея. У яе аснову ляглі прадметы, знойдзеныя археолагамі ў перыяд раскопак старажытнага ваўкавыскага гарадзішча.

Ваўкавыск - адзін са старажытных гарадоў Беларусі. Звесткі аб ранняй гісторыі нашага горада прыводзяцца ў Тураўскім патэрыку пад 1005 г. і Іпацьеўскім летапісе пад 1252 г. Горад у першыя стагоддзі сваёй гісторыі з'яўляўся цэнтрам удзельнага княства, якое падпарадкоўваецца Полацку. Пасля Ваўкавыск стаў часткай Вялікага княства Літоўскага.

У 1925 г. экспедыцыя Юзэфа Едкоўскага (1890-1950) выявіла ваўкавыскае гарадзішча на "Шведскай гары". Яго раскопкі ўстанавілі, што горад узнік у X ст. На стэндзе прадстаўлена выява гарадзішча, часткі інтэр'ера жылля пасяленца. Людзі жылі ў драўляных хатах і паўзямлянках.

Разнастайнымі былі заняткі старажытных людзей. Немалаважнае месца сярод іх займала паляванне. У экспазіцыі знаходзяцца рогі аленя і зубра. Шматлікія знаходкі вырабаў з косткі - гэта дудачкі, грабеньчыкі, тронкі нажоў, лыжкі, іголкі. Некаторыя касцяныя прадметы ўпрыгожаны разьбяным арнаментам і выявамі жывёл.

Немалаважную ролю для жыхароў адыгрывала рака Ваўкавыя, якая ў Сярэднія стагоддзі была глыбей і шырэй, служыла не толькі крыніцай рыбы і прэснай вады, але таксама транспартнай, гандлёвай артэрыяй. Ваўкавыск быў важным цэнтрам гандлю, пастаўляў на экспарт посуд, жалезную зброю, прадукты жывёлагадоўлі і земляробства. У абмен у горад паступалі вырабы іншых народаў, напрыклад украінская і візантыйская кераміка, балтыйскі бурштын. Аб высокім узроўні гандлю сведчаць знойдзеныя ў горадзе імпартныя прадметы (з кляймамі), пячаткі.

Галоўнай збожжавай земляробчай культурай было жыта. У Ваўкавыску збожжа малолі з дапамогай ручных млыноў. Фрагменты больш як 20 жорнавых камянёў былі знойдзены пры раскопках гарадзішча. Уцалеў толькі адзін з іх, ён і прадстаўлены ў экспазіцыі.

Усё большы попыт жыхароў на сталёвыя прылады працы і зброю стымуляваў развіццё кавальскай справы. Да прылад працы ставяцца шматлікія слясарныя прылады, цвікі розных формаў і памераў, спружынныя нажніцы, прызначаныя для стрыжкі авечак, акоўка рыдлёўкі, каса-гарбуша і шматлікае іншае. Высокім узроўнем майстэрства адрознівалася і ваўкавыская зброя. Увазе наведвальнікаў прадстаўлены шматлікія па форме і памеры жалезныя наканечнікі для стрэл, шпоры воіна.

Ганчарнае рамяство, дзякуючы багатым пакладам гліны, атрымала шырокае развіццё. Да нашых дзён дайшло крыху цэлых прадметаў. У музеі экспануюцца не толькі цэлыя пасудзіны, але і фрагменты венцаў, донца і сценак, упрыгожаныя разнастайнымі арнаментамі (лінейным, кропкавым, хвалістым і многімі іншымі). Апроч посуду ўвазе наведвальнікаў прадстаўлены галаснік XII ст., прызначаны для ўзмацнення гуку і параўнальна рэдкія цацкі з гліны - фігурка ваяра, бразготкі.

Гісторыя сярэднявечнай культуры непарыўна звязана з хрысціянскай рэлігіяй. Доўгія стагоддзі хрысціянства ў горадзе суседнічала з дагасаючым паганствам. У 1925 г. археолагі знайшлі ідал («каменную бабу») ля падэшвы «Шведскай гары». У музеі прадстаўлена яго фатаграфія. Акрамя ідала былі выяўлены кудмені з іклоў ваўка і мядзведзя, якія выконвалі функцыю абярэгаў. Увазе наведвальнікаў прадстаўлены таксама шматлікія прадметы хрысціян. Сярод іх нацельныя крыжыкі з бронзы, каменя і бурштыну, падвескі, фрагмент каменнага абразка з надпісам "Гаўрыіл".

З распаўсюджваннем хрысціянства звязана развіццё пісьменства. У Ваўкавыску было знойдзена 12 пісал. Імі пісалі на васкаваных драўляных дошках. Гарадская калекцыя пісал саступае па колькасці прадметаў толькі наўгародскай.

У асобных вітрынах экспануюцца асабістыя рэчы жанчын і мужчын Ваўкавыска X-XIV стст. Гэта шматлікія ўпрыгожванні (пярсцёнкі, кольцы, каралі, спражкі, бранзалеты і многае іншае), выкананыя з высокім узроўнем майстэрства, а таксама формы для іх адліўкі. Жаночыя ўпрыгожванні ўражваюць сваёй разнастайнасцю, увагай да дэталяў, прыгожымі арнаментамі. Побач з імі тыповыя прадметы мужчын: жалезныя наканечнікі дзід і стрэл, шпоры, касцяны фрагмент цыбулі. Асаблівую цікавасць уяўляе знойдзены на «Замчышчы» медны медальён, на адным баку якога спосабам найтанчэйшай нарэзкі намаляваны ваяр у кальчузе і шлеме-шышаку, які трымае меч і шчыт. Побач - сапраўдная славянская кальчуга XIV ст., яна сплецена больш чым з 2000 жалезных кольцаў.

Сярод экспанатаў, прысвечаных ваенным падзеям, прадстаўлены сапраўдныя ўзоры зброі і рыштунку XV-XVIII стст. Агнястрэльная зброя прадстаўлена двума кнотнымі пішчалямі, крэмневымі пісталетамі, турэцкай стрэльбай «янычаркай». Разнастайныя ўзоры халоднай зброі - гэта двухручны меч тэўтонскага рыцара XVI ст., побач з ім - рапіра і шпага XVII ст, шаблі. Дзве шаблі, персідская і турэцкая, упрыгожаны забаўнай гравіроўкай, іх эфесы вытанчаныя. Побач з імі знаходзяцца ножны, упрыгожаныя мельхіёрам. Прыцягваюць увагу наведвальнікаў цудоўныя ўзоры дрэўкавай зброі Новага часу (пратазан, алебарда, эспантон), часткі даспехаў нямецкага рыцара (наплечнікі і набедрэнікі), а таксама латы рыцара XVII ст. (так званы "іспанскі даспех"). Сярод экспанатаў вылучаюцца турэцкі ятаган (з мудрагелістай касцяной рукоятью), шлем польскага лятучага гусара, палаш французскага афіцэра сярэдзіны XVIII ст. з вытанчанай гравіроўкай на клінку.